Turli xil

10 Gigabit chekilgan, 10GE IEEE 802.3ae

10 Gigabit chekilgan, 10GE IEEE 802.3ae


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

10 Gigabit Ethernet - bu soniyada 10 gigabit tezlikda ma'lumotlarni tashiy oladigan Ethernet standarti.

10 Gigabit Ethernet-ni yozish uchun biroz vaqt bo'lishi mumkin va shuning uchun u ko'pincha 10GbE, 10GE yoki 10G Ethernet-ga qisqartiriladi - bu qisqartmalarning har biri bir xil standartga ishora qiladi.

Dastlabki foydalanish asosiy tarmoqlarda, keyin esa katta ma'lumot tarmoqlarida bo'lgan bo'lsa-da, standart hozirgi vaqtda mahalliy tarmoqlarni va hatto ilgari narx juda qiyin bo'lgan ba'zi oddiy joylarda qabul qilinmoqda.

10 gigabitli chekilgan tarmoqqa ehtiyoj bor

10 gigabitli Ethernet standarti 2002 yilda nashr etilganida, bir necha yil o'tgach, xarajatlar natijasida keng jamoatchilik e'tiborini jalb qila boshladi. 10 Gb chekilgan interfeyslarni yaratish uchun zarur bo'lgan ba'zi tarkibiy qismlar juda qimmatga tushdi va bu uning ishlatilishini chekladi. Shunga ko'ra, ko'p yillar davomida minimal foydalanish katta hajmdagi provayderlar uchun asosiy tarmoqlarda bo'lgan, bu erda ishlash muammolari xarajatlarni oqlashi mumkin edi.

Endi komponentlarning narxi va shu sababli 10 Gb Ethernet interfeysi pasayishi bilan, undan foydalanish ma'lumotlar tarmog'ining boshqa ko'plab sohalariga, hatto kichik mahalliy tarmoqlarga ham kirib keldi.

Standart nomidan ko'rinib turibdiki, bu ma'lumotlar tezligining 1 gigabitli chekilganga nisbatan o'n baravar ko'payishini ta'minlaydi. U sekundiga 1 gigabitni uzatishi mumkin va bu sekundiga 1 250 MB ga teng.

Ko'pgina oddiy kompyuterlar qiyinchiliklarga dosh berolmaydilar va 1 GE tezroq. Shu bilan birga, video dasturlardan foydalanadigan ba'zi bir mahalliy tarmoqlar bundan juda katta hajmdagi ma'lumotlar fayllarini almashish kerak bo'lishi mumkin. Bundan tashqari, texnologiya oldinga siljish va tezroq Internet va boshqa ulanishlar kerak bo'lganda, 10GE oxir-oqibat standartga aylanadi.

Hozirda 10 Gb Ethernet uchun juda foydali bo'lgan bir nechta sohalar mavjud, bundan tashqari maxsus video dasturlar.

Bulutli xizmatlar kabi ko'plab xizmatlardan foydalanilganda va ko'proq kompyuterlar ko'proq ma'lumot talab qiladigan dasturlardan foydalanmoqdalar va bu juda yuqori darajadagi ma'lumotlar uzatilishini anglatadi. Natijada 10 GE hozir ham zarurat bo'lishi mumkin. Xuddi shu server bilan aloqa o'rnatadigan 10 ta kompyuter mavjud bo'lgan biznes tarmog'iga misol keltiring. Ushbu kompyuterlarning barchasi tarmoqli kengligini baham ko'rishlari kerak va har bir kompyuterga 1 GE dan foydalangan holda 100Mbit / s tezlikda ishlash imkoniyatini beradi. Kompyuterlar soni oshgani sayin, tarmoqli kengligi pasayadi va Gigabit Ethernet tezlik talablariga javob bera olmaydi va 10Gbit Ethernet ancha jonli yoki hatto muhimroq ko'rinishni boshlaydi.

Shuningdek, 10 gigabitli chekilgan tarmoq tarmoq magistrallari uchun ishlatiladi. Eski 1 GE dan foydalangan holda, mahalliy tarmoqdagi ma'lumotlar to'siqlari paydo bo'lishi ehtimoli katta. 10 GE-ni o'rnatish sezilarli yaxshilanishga olib keladi.

Bunga qo'shimcha ravishda, 10 Gb Ethernet uzoq masofali tolali aloqalar uchun ham ishlatiladi, bu erda u ilgari mavjud bo'lganlarga nisbatan tezlikni sezilarli darajada yaxshilaydi. Aynan shu kabi sohalarda 10 Gb Ethernet ko'p yillar davomida ishlatilgan.

10 Gigabit Ethernet asoslari

10 gigabitli chekilgan tarmoq bir qator sohalarda qo'llaniladi. O'zining haddan tashqari tezligini hisobga olgan holda, u tezkor ma'lumotlarni etkazib berishni talab qiladigan yanada talabchan joylarda qo'llaniladi.

10 gigabitli chekilgan tarmoq faqat to'liq dupleks rejimni qo'llab-quvvatlaydi. Jismoniy vositaga kirish uchun foydalanilgan va oldingi versiyalarda qo'llab-quvvatlanadigan CSMA / CD to'qnashuvlarga qarshi texnikasi 802.3ae da qo'llab-quvvatlanmaydi. Aslida CSMA / CD kamroq ishlatilgan, chunki koaks liniyasidagi bir nechta stantsiyalar emas, balki ko'plab havolalar nuqtali bo'lgan va shuning uchun CSMA / CD kamroq ishlatilgan.

10 gigabitli Ethernet uchun asosiy xususiyat IEEE 802.11ae. Bu 2002 yilda chiqarilgan va tolaga asoslangan texnologiyalarni qamrab olgan. Spetsifikatsiya turli xil tola turlariga tegishlidir, tola turiga, rejimiga va boshqalarga qarab turli xil tavsiflovchilar qo'llaniladi.

Keyin 2004 yilda ikkita eksenel kabellar uchun 10GE versiyasi chiqarildi. Bu 2004 yilda IEEE 802.3ak ostida chiqarilgan. Ushbu 10GE versiyasi to'rtta eksenel kabelni ishlatish uchun ishlab chiqilgan, ammo misdan foydalangan holda, bu yuqori ma'lumot uzatish tezligi va natijada signal chastotalari uchun qo'llab-quvvatlanishi mumkin bo'lgan masofalar, masofa cheklanganligini va kalitlarni ulashga qaratilgan dasturlarni va ma'lumotlar markazlarida saqlash moslamalari va boshqalar.

10GE-dan foydalanishning muhim jihatlaridan biri shundaki, ma'lumotlar bazasi formati Ethernet-ning boshqa versiyalari bilan bir xil bo'ladi. Bu 10 gigabitli chekilgan tarmoqni mavjud tarmoqlarga uzluksiz integratsiyasini ta'minlaydi.

To'liq dupleksli operatsiya ishlatiladigan dupleksning yagona shakli bo'lgani uchun, ulanish masofasi MAC ramkasining o'lchamiga ta'sir qilmaydi. Minimal MAC ramkasi avvalgi Ethernet standartlarida ko'rsatilgan 64 sektsiyaga tenglashtiriladi.

10 gigabit chekilgan tola tafsilotlari

10 gigabitli Ethernet birinchi marta ishga tushirilganda, u faqat tolaga asoslangan standart sifatida mavjud edi. Ikki eksenel kabellar uchun yana 10GE versiyasi mavjud bo'lsa-da, tolalar hali ham asosiy e'tibordir.

Optik tolalar uchun asosiy tushuncha shundaki, lazer yordamida hosil bo'lgan yorug'lik tolalar bo'ylab o'tadi va masofadan turib aniqlanadi. Yorug'lik nurlari modulyatsiya qilinganligi sababli, ushbu modulyatsiya ma'lumotni tashish uchun ishlatiladi.

Elyafdan foydalanilganda kabelning ikkita shakli ishlatiladi:

  • Ko'p rejimli tola, MMF: Ko'p rejimli tolali kabel odatda 50 yoki 62,5 um diametrga ega. Ushbu turdagi optik tolalar bo'ylab sayohat qilishda yorug'lik multimode tolasi nomini keltirib chiqaradigan turli xil yo'llar bo'ylab harakat qiladi. Bir nechta yo'llar differentsial rejimni kechiktirish deb nomlanadigan narsaga olib keladi va natijada bosib o'tiladigan masofalar maksimal 300 m atrofida cheklanadi. MMFning afzalligi shundaki, arzon narxlardagi lazer va tugatish vositalaridan foydalanish mumkin, bu esa tolaning ushbu shaklini tannarxi ancha muhim bo'lgan joylarda ishlatishga imkon beradi. Shunga ko'ra, MMF faqat qisqa muddat talab qilinadigan 10GE uchun ishlatiladi.
  • Yagona tola, SMF: Yagona rejim tolasi ishlatilganda lazer nurlari bitta yo'l yordamida tolalar bo'ylab harakatlanadi. Yagona yo'lga erishish uchun optik tolaning ushbu shakli ancha tor, odatda 8.3µm va bu lazerlar, detektorlar, tugatish va ulanishlar uchun aniqroq komponentlar zarurligini talab qiladi. Bu shuni anglatadiki, SMFdan foydalanish ancha qimmatga tushadi, ammo juda uzoq masofalarga erishish mumkin. SMF 10 gigabitli chekilgan masofada ba'zan 40 km gacha bo'lgan masofada ishlatiladi.

Masalan, 802.3 standarti FDDI sinfidagi MMF tolasiga havola qiladi. Diametri 62,5 mm bo'lgan yadroga ega va u kamida 850 nm lazer manbasi bilan 160 MGts · km atrofida minimal o'tkazuvchanlikka ega.

SMFni MMF kabellaridan ajratish uchun SMF kabellari odatda sariq rangga ega, MMF kabellari esa to'q sariq yoki akva rangga ega.

10 Gigabit chekilgan versiyalari va tafsilotlari

Ma'lumotlar yuboriladigan vositaga qarab aniqlangan 10 GE ning bir nechta versiyalari mavjud.

Ethernet versiyalari uchun standart odatda boshlang'ich raqam sifatida Mbit / s tezlikni ishlatsa-da, 10 gigabitli chekilgan uchun bu raqam 10G bilan almashtiriladi, chunki nollar soni ancha uzoqlashadi. Boshqacha aytganda, 10000BASE-nnn o'rniga 10GBASE-nnn ishlatiladi.

Turli xil versiyalar quyidagi jadvalda batafsil berilgan.

10 gigabit chekilgan versiyalari va tafsilotlari
10GE versiyasiTafsilotlar

IEEE 802.11ak mis simidan 10GE
10GBASE-CX4IEEE 802.3ak-da belgilanganidek, ikki tomonlama kabellar orqali 10G Ethernet. Maksimal masofa odatda 15 metrni tashkil qiladi. Standart Cat 6 STP yoki UTP kabellari buni o'tkazishga qodir.

Fiber IEEE 802.3ae dan 10GE
10GBASE-ERBunda lazerli to'lqin uzunligi 1550 nm bo'lgan bitta rejimli tola 40 kmgacha bo'lgan masofani bosib o'tish uchun ishlatiladi. Belgilagichdagi ER kengaytirilgan kengayish degan ma'noni anglatadi.
10GBASE-LRUshbu 10GE versiyasi 10 km gacha bo'lgan aloqalarni ta'minlash uchun lazerli to'lqin uzunligi 1310 nm bo'lgan bitta rejimli tolani ishlatadi. Versiya raqamidagi LR Long Reach-ni anglatadi.
10GBASE-LRM (850nm)Bu multimod tolasi va 1850nm lazer nurlari to'lqin uzunligidan foydalanadigan 10GE versiyasi. Ushbu yorug'lik to'lqin uzunligidan foydalanilganda 260 metr masofani bosib o'tish mumkin.
10GBASE-LRM (1310nm)10GBASE-LRM yoki Long Reach Multimode - bu 10GE versiyasi bo'lib, u ko'p modali tola va 1310nm lazer nurlari to'lqin uzunligidan foydalanadi. Ushbu yorug'lik to'lqin uzunligidan foydalanilganda 260 metr masofani bosib o'tish mumkin.
10GBASE-LX4Bunda 10 kmgacha bo'lgan masofani bosib o'tish uchun 1310 nm lazer to'lqinli yagona rejimli tola ishlatiladi.
10GBASE-SRBuning uchun 850 nm multimodli tola ishlatiladi va maksimal 65 metr masofani ta'minlaydi.
10GBASE-ZRBu lazer nurlari to'lqin uzunligi 1550 nm bo'lgan bitta rejimli tolani ishlatadigan 10GE standart bo'lmagan variantidir va 80 kmgacha bo'lgan masofada ma'lumotlar uzatish imkoniyatini beradi.

SONET Network IEEE 802.3ae orqali 10GE
10GBASE-EWUshbu 10GE versiyasi 1550 nm yagona rejimli optik toladan foydalanadi va 40 km gacha masofani ta'minlaydi.
10GBASE-LWUshbu 10GE versiyasi 1310 nm bitta rejimli optik toladan foydalanadi va 10 km gacha masofani ta'minlaydi.
10GBASE-SWBunda 850nm multimodli tola ishlatiladi va 65 metrgacha bo'lgan masofani ta'minlaydi.

10 gigabitli Ethernet-ga yangilash

Korxonalarni boshqarish uchun talab qilinadigan ma'lumotlarning tezligi oshib borishi bilan ko'proq kompaniyalar mahalliy tarmoqlari va uskunalari uchun 10 gigabitli Ethernet-ga murojaat qilishadi.

Yangilashda yangilanishi kerak bo'lgan bir nechta narsalar mavjud:

  • 10G yadro kalitlari
  • 10G ulanishlari bilan kirish kalitlari
  • Serverlar va saqlash qurilmalari uchun 10G tarmoq interfeysi kartalari.

Ushbu komponentlarning narxi har doim pasayib bormoqda va garchi ular hali ham standart 1 GE komponentlariga qaraganda ancha qimmat bo'lsa-da, ular aksariyat korxonalar uchun hayotga aylanib bormoqda. Masalan, 10 gigabitli chekilgan kalit kabi elementlarning narxi endi boshqarilishi mumkin.

10GE dan foydalanadigan narsalar uchun odatiy xarajatlar Ethernet portiga taxminan 100 dollarni tashkil etadi. Bu ko'plab biznes uchun yangilanishni amalga oshirishi mumkin. Ular tezlikni yaxshilanishini ko'rishadi, bu esa yaxshilangan ishlash va foyda bilan bog'liq bo'lishi mumkin.

10 gigabitli Ethernet ma'lumotlar uzatish tezligini avvalgi Ethernet standartlariga nisbatan sezilarli darajada oshiradi va boshqa har qanday shaklga nisbatan o'n baravar ko'payishini ta'minlaydi. Dastlabki qabul qilish ba'zi bir sektorlarda sust bo'lganiga qaramay, xarajatlar pasayib ketgan bo'lsa-da, yana ko'plari o'z tizimlarini 10GE ning tola va twinax versiyalariga yangilashmoqda. 10 gigabitli chekilgan kalitlarga o'xshash mahsulotlar, shuningdek, serverlar va kompyuterlar uchun interfeyslar mavjud.

Bularning barchasi korxonalarga, hattoki ba'zi uylarga ham o'z tizimlarini yangilashga va tezlikni sezilarli yaxshilanishiga imkon beradi.

Simsiz va simli aloqa mavzusi:
Mobil aloqa asoslari2G GSM3G UMTS4G LTE5GWiFiIEEE 802.15.4DECT simsiz telefonlarNFC - yaqin atrofdagi aloqa, tarmoq ishi asoslari CloudEthernetSerial ma'lumoti nimaUSBSigFoxLoRaVoIPSDNNVVD-WAN
Simsiz va simli aloqaga qaytish


Videoni tomosha qiling: home 10 gig network upgrade for cheap (May 2022).