Qiziqarli

Kimyoviy elementlarning xususiyatlari

Kimyoviy elementlarning xususiyatlari


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Elementlarning kimyoviy va boshqa xususiyatlarining jadvali quyida keltirilgan.

Elementlarning kimyoviy xossalari jadvalida shuningdek, atom raqami, atom og'irligi, solishtirma og'irligi va shunga o'xshash narsalar haqida batafsil ma'lumot berilgan.

Ba'zi elementlar barqaror emas va yarim umr juda qisqa. Ushbu elementlar uchun atom og'irligi qavslarga kiritilgan.

Ayni paytda 118 ta element aniqlangan bo'lib, ulardan dastlabki 94 tasi tabiiy ravishda Yer yuzida uchraydi, qolgan 24 tasi sintetik ravishda yaratilgan.

Kimyoviy elementlarning xususiyatlari va ramzlari jadvali
IsmKimyoviy belgiAtom raqamiAtom og'irligiMaxsus tortishish kuchi
(Qattiq)
Erish nuqtasi ° CQaynatish nuqtasi ° C
AktiniumAc89(227)
AlyuminiyAl1326.9822.7
AmericiumAm95(243)
SurmaSb51121.756.67
ArgonAr1839.9481.784
ArsenikSifatida3379.9225.73
AstatinDa85(210)
BariyBa56137.343.8
BerkeliumBk97(249)
BerilliyBo'ling49.0121.84
VismutBi83208.989.80
BorB510.8112.45
BromBr3579.9043.19
KadmiyCD48112.408.64
SeziyCS55132.911.903
KaltsiyCa2040.081.55
KaliforniyCf98(251)
Uglerod (grafit sifatida)C612.0112.13
SeriyCe58140.126.78
XlorCl1735.453
XromKr2451.996
KobaltCo2758.933
MisCu2963.5468.94
CuriumSm96(247)
DiproziyaDy66162.50
EynshteyniumEs99(254)
ErbiumEr68162.264.8
EvropaYi63151.96
FermiumFm100(253)
FtorF918.9981.14
FrantsiumFr87(223)
GadoliniyGd64157.255.9
GalliyGa3169.725.9
GermaniyaGe3272.595.36
OltinAu79196.9719.5
XafniyumHf72178.4913.07
GeliyU24.0030.178
XolmiyXo67164.93
VodorodH11.0080.076
IndiumIn49114.827.42
YodMen53126.904.89
IridiyIr77192.222.42
TemirFe2655.8477.85
KriptonKr3683.803.708
LantanLa57138.916.16
LawrentiumLw103(257)
Qo'rg'oshinPb82207.1911.4
LityumLi336.9390.59
LyutetsiumLu71174.97
MagniyMg1224.3121.74
MarganetsMn2554.9387.39
MendeleviumMd101(256)
MerkuriySimob ustuni80200.5914.19
MolibdenMo4295.9410.0
NeodimiyNd60144.247.05
NeonNe1020.1830.90
NeptuniumNp93(237)
NikelNi2858.718.9
NiobiyNb4192.9068.5
AzotN714.0071.027
NobeliumYo'q102(254)
OsmiyOs76190.222.48
KislorodO815.9991.426
PaladyumPd46106.411.9
FosforP1530.9741.83
PlatinaPt78195.0922.5
PlutoniyPu94(242)
PoloniyPo84(210)
KaliyK1939.1020.859
PraseodimiyumPr59140.916.6
PrometiyPm61(147)
ProtaktiniumPa91(231)
RadiyRa88(226)
RadonRn86(222)
ReniyQayta75186.2
RodiyRh45102.9112.1
RubidiyRb3785.571.525
RuteniyRu44101.0712.26
SamariumSm62150.357.7
SkandiySc2146.956
SelenSe3478.964.8
SilikonSi1428.0862.49
KumushAg47107.8710.47
NatriyNa1122.990.972
StronsiySr3887.622.54
Oltingugurt (amorf)S1632.0642.1
TantalTa73180.9516.6
TechnetiumKompyuter43(99)
TelluriumTe52127.66.24
TerbiumTb65158.92
TalliyTl81204.3711.85
ToriumTh9023212.16
TuliumTm69168.93
QalaySn50118.697.3
TitanTi2247.905.17
VolframV74183.8519.3
VanadiyV2350.946.0
KsenonXe54131.35,85
YterbiumYb70173.045.5
ItriyY3988.914.57
SinkZn3065.377.1
ZirkonyumZr4091.226.53

Atom og'irliklari jadvalida qavslardan foydalanilganda, bu ularning beqaror elementlari ekanligini ko'rsatadi


Videoni tomosha qiling: Kimyo fanidan Davriy qonun va elementlar davriy jadvali (May 2022).